04.05.2018-TORBA KANUN (1) (GELİYOR)- BAĞ-KUR BORCU OLANLAR –BORCU OLMASA AYLIK ALABİLECEKLER

Son dönemlerde özellikle BAĞ-KUR sigortalıları için getirilen bir çok kolaylaştırma işlemi yapılmış oldu.

Eski uygulamalarda BAĞ-KUR borcu silme işlemi  5 yıl ve daha fazla süreler ile gerçekleşmesine rağmen, 2015 yılı uygulamasından sonra aradan 2 yıl 1 ay sonra yeniden birikmiş borçlar için silme işlemi yapılacağı anlaşılıyor.

01.05.2015 tarihi itibari ile 1 yıl ve fazlası borcu olanların borçları silinerek, isterlerse tamamını seçecekleri kazanç üzerinden ihya imkanı getirilmişti.

Yeni düzenlemede de benzer durum söz konusu olacak.

Örneğin 2 yıl 10 ay BAĞ-KUR borcu olan kişiler isterlerse yapılandırma, isterlerse silme işlemi yaptırabilecekler.

Bu genel kuralın getirdiği sonuç. Silinen sürenin tamamı ihya olmadan yeniden ödenmeden eksik günleri tamamlayarak aylığa imkan vermemesi (Yargı kararlarında geçen kısmi/tam ihya tartışmasına bu aşamada girmek istemiyoruz).

Örneğin 6 ay eksiğiniz var ama ya tüm borcu sildirip 6 ay daha bekleyip yeniden sigortalı günleri tamamlayabileceksiniz veya var olan borçlan silinmeden, torba kanundan yararlanmadan yeteri kadar süreye karşılık gelen hizmetin borçlarını birikmiş faiz ile ödeyeceksiniz bu şekilde biraz fazla faiz ödeseniz de toplam borçtan  daha az ödeme yapabileceğinizden daha karlı olacaksınız.

Diğer yandan ben zamanında düşük prim yatırdım, şimdi para var silinmiş veya silinecek borcum var, silinsin istediğim tutardan ihya ederim diyenlerde emekli aylıklarına etkilerini hesaplatarak özellikle 1.10.2008 sonrası dönem borçlarından silinenlerin ihyasının planlamasını yaptırabilirler.

Bir yandan büyük gruplar için fırsatlar gelirken bir yandan daha az sayıda sigortalı için ara çözüm-daha iyi çözümler atlanabilmektedir.

O halde borcum var şimdi mi ödeyeyim, yapılandırma ile mi ödeyeyim hesabını tüm aylık planı içinde yeniden uzmanlarından bir kez daha değerlendirmek yararlı olabilecektir.