03.07.2017-İSTİFA ETMEK İSTİYORUM

İstifa etmek istiyorum. Bu günlerde bana gelen telefonların yarısı bu cümle ile başlıyor. Havaların sıcak olmasından mı? Tatil ihtiyacının hepimizde tavan yapmasından mı? bilinemez. Bugünler de herkes ama herkes işi bırakmak istiyor. İstifa etmek istediğinizde maddi alacaklarınızdan vazgeçebiliyorsanız aslında aynı gün karar verilip aynı gün iş bırakılabilir.

 

Fakat beklentimiz bütün hak ve alacaklarımızı alıp ayrılmak ise daha kontrollü planlı bir istifayı düşünmemiz gerekir.Gemileri yakmadan önce kısaca ne gibi haklardan ve maddi alacaklardan oluyoruz bakalım.

 

Öncelikle istifaya neden olan sebepler işveren veya iş yerinden kaynaklanıyor ise doğru istifa şekli ile bütün haklarınızı alarak işten ayrılmanız mümkün bulunuyor. İstifa halinde ihbar,fazla mesai,izin ücreti,maaş ve kıdem tazminatı gibi maddi haklarınız gündeme geliyor.

 

4857 sayılı İş Kanununun 24.maddesi iş sözleşmesinin işçi tarafından bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı hakkı talep edilerek feshine ilişkin esasları düzenlerken istifa edilmesine rağmen işçinin haklı olduğundan yola çıkarak maddi menfaatlerini korumuştur.

 

Eğer çalıştığınız işyerinde maaşınız ,fazla mesaileriniz düzenli ödenmiyorsa haklı ve geçerli sebeple istifa ettiğinizde işveren ihbar talep edemez ve kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir.

 

Yine çalışanın işin niteliğinden kaynaklanan nedenlerle hastalanması veya hakaret kötü davranış gibi sürekli mobing görmesi halinde haklı ve geçerli sebeple iş akdini istifa ederek sonlandırabilir.

 

Fazla çalışma sürelerinin olağan sürelerin çok üstünde olması ve süreklilik arz etmesi de çalışan için istifa sebebi olabilir. Bu durumda da kıdem tazminatı gerekli şartlar uygunsa çalışana ödenmelidir.

 

Çalışanın sigorta primlerinin eksik ödenmesi , işyerinde çalışanın statüsünün görev tanımının düşürülmesi ,çalışanın iş güvenliğinin sağlanmaması gibi nedenlerle verilen istifa dilekçesi de kıdem tazminatı hakkını doğurur.

 

İstifa ederken ilk sigortalı çalışmaya başladığınız tarih 8.09.1999 öncesi olmak şartıyla   1475 sayılı kanun gereği toplam sigortalılık süreniz 15 yıl ve toplam ödenen prim gün sayınız 3600 gün ise sosyal güvenlik kurumundan alacağınız kıdeme esas yazı ile istifa ettiğinizde kıdem tazminatınız işveren tarafında ödenir ve ihbar ödemezsiniz.

 

Aynı şekilde kadınlar evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanır ve ihbar süresi için işverene ödeme yapmazlar.

 

Muvazzaf askerlik nedeniyle istifa edildiğinde de kıdem tazminatı işveren tarafından ödenir.

 

Sonuç olarak tatile çıkma isteğinizi sağlam bir nedenle pekiştirmeden istifa etmeyin diyorum. Çalışma şartlarınızda süregelen bir rahatsızlık söz konusu ise kapıyı çarpmadan bir kez daha düşünün derim.

 

Eğer istifa etmek için haklı gerekçeleriniz varsa noter kanalıyla sebepleri de belirterek iş akdinizi haklı sebeple sonlandırın feshedin.Ardından iki şahitle ve tabii ki avukatınızla davaya gitmekten kaçınmayın.

 

İstifa etmek sadece işverenden alacağınız hakları değil işsizlik maaşınızı da almamanıza sebep olur.Maddi sonuçları oldukça önemlidir.Bu nedenle doğru zamanda doğru istifa diyorum.Sağlıcakla kalın

 

DİLEK ETE

Paylaş