05.04.2015-1 GÜN EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞ 30 GÜN 4/A SSK LI SİGORTALI OLUN !

Değerli Okurlar ,                                                                                                                                            05/04/2015

 

Hepiniz bilmektesiniz ki SSK’lı olmak ile Bağ-Kur’lu olmak birbirinden farklı kuralları mevcuttur. Hatırlayalım bir iş sözleşmesine tabi çalışıyorsanız.4A SSK ‘lı oluyorsunuz,adınıza vergi kaydı veya şirket ortaklığınız varsa 4B Bağ-Kur’lusunuz.İki kurumun birbirinden farklı emeklilik süreleri ve kuralları mevcuttur.Bu emeklilik süreçlerinde 4A SSK’ lı olanların 4B Bağkurlu  olanlardan  bazı farklılıkları mevcuttur.SSK da 01.01.1981 ila 08/09/1999 tarih öncesinde işe girmiş ve adınıza prim ödenmiş ise  şanslısınız.Çünkü 5000 + kademeli olarak yükselen yaş ve hizmet gününden emekliliğiniz hesaplanır. Fakat Bağ-Kur da erkeklerde 25 yıl 9000 gün kadınlarda 7200 gün prim ödeme şartıyla emekli olursunuz.

Peki bu fark neden?

Çünkü 4A SSK’lı olarakhizmet altında çalıştığınız takdirde bir yıpranmanız mevcut, Bağ-Kur’lu Kanunlarda işveren olarak geçmektedir.SSK’lı fiili çalışır,Bağ-Kur fiili çalışma aranmaz.

01 Nisan 2015 tarih ve 29313 resmi gazetede yayınlanan Ev Hizmetlerinde  5510 Sayılı Kanunun Ek 9 uncu Maddesi Kapsamında  Sigortalı Çalıştırılması Hakkında Tebliğ ile hayatımıza giren düzenleme ile ilgili bir avantaj mevcuttur. İlgili maddenin kazanımı;

‘’ 4.4.1 – Uzun vadeli sigorta kolları yönünden sigortalılık ve primlerin ödenmesi

Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında 10 günden az sigortalı çalışanlar % 32,5 oranındaki uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası yardımlarından da yararlanabilecektir.

Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescilinde sigortalılardan herhangi bir müracaat alınmayacak, tescil ve tahakkuk kaydı Kurumca elektronik ortamda oluşturulacaktır. Sigortalılığın sona ermesinde de aynı şekilde işlem yapılacaktır.

Sigortalıların uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası priminin kendileri tarafından ödenebilmesi için ev hizmetlerinde aynı ya da farklı çalıştıran yanında en az 1 gün, en fazla 9 gün süre ile çalışması yeterli olacaktır.

Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası priminin takip eden ayın sonuna kadar sigortalı tarafından ödenmesi gerekmekte olup, primin ödenmemesi halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası kaydı kapatılacak, primin ödenme hakkı düşecektir. Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili aylık olarak yapılacak, takip eden ayda sigortalının ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışmasının bulunmaması halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili oluşturulmayacaktır.’’

 

SONUÇ : 10 günden az ev hizmetlerinde çalışanların borçlanma yöntemi ile yani % 32,5 oranında prim ödeyerek 30 güne tamamlaması  4-1( a ) SSK’lı  ve GSS faydalanma şansı verir.

 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin YILMAZ

Paylaş