06.04.2015-BAĞ-KUR’A BORCU OLANLARA TORBA YASA ŞOKU!!!

10 Eylül 2014 tarihinde çıkan 6552 sayılı Torba Yasa’da Bağ-Kur’a borcu olanların borçları ve primlerinin silineceği yönünde bir madde maalesef yoktu.  Bağ-Kur’a borcu olan yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin sabırsızlıkla beklediği Bağ-Kur borçlarının silinmesi  yönünde yeni  bir torba yasanın hazırlandığını en yetkili ağız olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu  duyurulmuştu. Hatta SGK bu konuda basın açıklaması yaparak yapılandırmaya müracaat edenlerinde yararlanacağı bir hazırlığın olduğunu duyurdu. Yasanın çıkması ile birlikte Bağ-Kur’a 12 aydan daha fazla borcu olan ve sağlık hizmetlerinden yararlanamayan esnaf,çiftçi,şirket ortağı,serbest meslek erbabı primlerini ve borçlarını donduracak sağlık imkanlarından hemen yararlanabilecek ve SSK Bağ-Kur günleri çakışıp emekli olamayanlar yada Bağ-kur borcu nedeniyle emekli olamayanlar emekli olacak bu durumda olanlarda rahat bir nefes alacaktı.  Fakat  27.03.2015 tarihinde  kabul edilen son 6637 sayılı torba yasada Bağ-Kur borçları ile ilgili herhangi bir madde yok. Torba yasayı büyük bir umutla bekleyen milyonlarca Bağ-kur’lu kendilerini çok yakından ilgilendiren bu konuda herhangi bir madde olmamasıyla büyük bir şok yaşamış oldu.  Beklentiler başka bahara kaldı!

*********************************************************************************

YENİ BİR HAK DOĞUM YARDIMI:

27/03/2015 tarihinde kabul edilen 6637sayılı son torba yasa beklentileri karşılamadığı için milyonlarca kişiyi üzerken, yeni haklar alan kişileri de sevindirdi.  Bundan böyle canlı doğum yapan Türk vatandaşlarına  birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600TL doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye ödenecek.

*********************************************************************************

SORU: Özgür bey, yeni torba yasa’da sigortalı olmadan önceki doğumlar için borçlanma hakkı var mı? Nihal VARLIK

CEVAP: Nihal hanım, maalesef sigorta öncesi doğum yapan annelere en son çıkan torba yasada da herhangi bir hak  verilmedi. Doğum borçlanmasından SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı sigorta başlangıcı olan ve daha sonra doğum yapan ve doğumdan sonra çalışmayan,isteğe bağlı prim ödemeyen annelerin 3 çocuk için 6 yıl 2160 prim günü yararlanma hakkı var. Sizlerinde beklentileri başka bahara kaldı!

*********************************************************************************

Paylaş