12.06.2017-Yaş düzeltmesi ile emeklilik

08.09.1999 tarihinde emeklilikte prim ödeme süresi ile sigortalılık süresinin yanı sıra ‘yaş’ şartının getirilmesi ve emeklilikte kademeli sistemle birlikte kadınların 58 erkeklerin de 60 yaşına kadar emekliliğinin uzaması, doğum tarihlerinin düzeltilerek yaş büyütme ile daha erken emekli olmayı akıllara getirdi. Prim günü ve sigortalılık süresini doldurup emeklilikte yaşını bekleyenlerin yaşlarını büyüterek erken emekli olup olamayacakları merak konusu oldu. Bu durumda olup yaşını büyüterek daha erken emekli olunamaz. 5198 sayılı Kanun ile 506 sayılı Kanun’un 120. maddesine eklenen “İş kazalarıyla meslek hastalıkları, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim raporuyla ilk defa tespit edildiği veya sigortalıların yürürlükten kaldırılmış 5417 ve 6900 sayılı Kanunlara ve 506 sayılı Kanun ile diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz.”

Buna göre ilk defa sosyal güvenlik sistemine girdikten sonraki yaş düzeltmeleri emeklilikte dikkate alınmaz.

 

YURTDIŞI BORÇLANMASINI DOĞRU YAPAN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALIR

 

Yurtdışı borçlanmasıyla emekliliğin çok sayıda püf noktası var. Borçlanmayı doğru yaparsanız az para ödeyip çok emekli aylığı alırsınız. Bilmeden yaparsanız çok ödeyip az emekli aylığı alırsınız.

Borçlandıktan sonra yapılan yanlışın geri dönüşü vardır ama aylık bağlandıktan sonra maalesef yoktur.

Yurtdışı borçlanmasına ödenecek miktardan çok borçlanılan yıllar emekli maaşını belirler. Yurtdışı borçlanması günlük en az 18.96 TL ile bu tutarın 7.5 katı olan 142.20 TL arasında istenilen gün kadar borçlanılarak emeklilik hakkı elde edilebilir.

Yurtdışı borçlanmasında 08.09.1999 öncesi gibi günleri borçlanmak yüksek emekli aylığı almanızı sağlar.

Peki yurtdışı borçlanması için Türkiye ile anlaşmalı olan ülkeler hangileridir?

Türkiye ‘nin 20 ülke ile yurtdışı borçlanması yapılması için anlaşması bulunmaktadır.

 

Bu ülkeler;

1- ALMANYA

2-ARNAVUTLUK

3-AVUSTURYA

4-AZERBAYCAN

5- BELÇİKA

6-BOSNA HERSEK

7-ÇEK CUMHURİYETİ

8-FRANSA

9-GÜRCİSTAN

10-HIRVATİSTAN

11- HOLLANDA

12-İSVİÇRE

13-KANADA

14-Kanada’nın

KEBEK eyaleti

15-KKTC

16-LÜKSEMBURG

17-MAKEDONYA

18-SLOVAKYA

19-KÜBA

20-İTALYA

 

Bu ülkeler dışındaki ülkeler için de yurtdışı borçlanma işlemleri yapılabilmektedir. Bir diğer önemli konu ise yurtdışında yaşayan kadınların ev hanımı oldukları süreleri ve doğum yaptıkları süreleri de Türkiye’den borçlanabilmelidir. Yurtdışı borçlanmasında bu durum kadınlar için büyük bir avantajdır. 20 ülke arasında ki anlaşmalara göre verilen bu hakkın göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma konusunda detaylı bilgiyi www.ozgurerdursun.com.tr adresinden temin edebilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş