12.06.2015-SGK ADINI KULLANARAK DOLANDIRICILIK YAPANLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

SGK ADINI KULLANARAK DOLANDIRICILIK YAPANLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

Gün geçmiyor ,emeklilik vaatleri ile insanlar dolandırılıyor.Sahte sigortalılık ,malullük için dublör hasta kullanılması,sahtekarlar inandırıcılık adına sahte tahsis ve karşılığında maaş avansı olmak üzere denemedikleri yol kalmamaktadır.

Bu konuları işlememize rağmen vatandaşlarımızın emeklilikle ilgili hassas noktasını kavrayan dolandırıcılar , içi boş vaatlerle sigortalıları  kandırıyor.

Sosyal Güvenlik Konularında en detaylı bilgiyi konun uzmanı sertifikalı kişilerden alabilirler.

Sosyal Güvenlik hassas bir konu olduğu için Sosyal Güvenlik Müşavirleri Odası kanunu yayınlanmalı ,disiplinli bir meslek haline getirilmesi ile birlikte sahadaki dolandırıcı sayısı ortadan kalkacaktır.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Oda Kimlik kartı , oda numarası ile iş ve işlem yapma yetkisi olacaktır.

Yetkisi olmayanların iş ve işlem yapması önlenecektir.

Konusunda uzman müşavirler daima eğitimli olacağından, doğru bilgi kaynağından alınmış olacaktır.

Unutmayınız SGK çalışanları hiçbir şekilde emekli aylığı bağlanmasında sigortalıyı aramaz,menfaat ilişkisi kurarak işlem yapmaz.

SGK çalışanları emekli olacak kişiler adına iş ve işlem takipçiliği yaparsa kanun gereğince disiplin cezası aldığı gibi ,soruşturma da geçirecektir.

Böyle bir risk ile karşı karşıya kalan SGK mensupları bu tip işlemleri yapmaz,bu teklifleri kabul etmez ve red ederek geri çevirir.

SGK adını kullananlara karşı daima uyanık olmalıyız,SGK resmi internet sitesinde daima bu sahtekarlara karşı uyarı duyurularını yayınlayarak bilgilendirme yapmaktalar.

Özellikle SGK Müfettiş,Denetmen ve diğer çalışanları bu sahtekarları ,çeteleri çökertmektedir.

Sahte işyerlerine göz açtırmamaktadır.

Bu kan emici sülüklere karşı mücadele eden SGK çalışanları sahada başarılar elde etmektedir.

Sigortalılara çeşitli kelime oyunları ile tuzağına düşürmeye çalışan ,sahtekarlara  karşı akıllı davranmalıyız.

SİGORTALILAR/İŞVERENLER UYANIK OLMALI

Aşağıdaki yazıyı okuduğunuzda ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaksınız.

”Emeklilik Vaadiyle Dolandırıcılık İddiası

Ankara’nın Çubuk ilçesinde kendini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişi olarak tanıtıp emeklilik vaadiyle bir kişiyi dolandırmaya çalıştığı iddia edilen şüpheli tutuklandı.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde kendini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişi olarak tanıtıp emeklilik vaadiyle bir kişiyi dolandırmaya çalıştığı iddia edilen şüpheli tutuklandı. İddiaya göre, Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ikamet eden H.K’yı (68) telefonla arayan bir kişi, kendini SGK müfettişi olarak tanıtarak, “çeşitli nedenlerle emekli olamayan kişileri tespit etmek için görevlendirildiğini” söyledi. Emeklilik için kendisinden evrak ve 4 bin lira isteyen kişiyle Yıldırım Beyazıt Mahallesi Berat Caddesi’nde buluşmak için sözleşen H.K, dolandırılacağını anlayınca polise başvurdu. Bunun üzerine buluşma adresine giden ekipler, şüpheli S.Ö’yü (38) H.K’dan evrak ve parayı teslim alırken yakaladı. Bir müfettişin adına düzenlenen sahte kimliği kullandığını belirlenen zanlının üzerinde, sahte kimlik kartları ele geçirildi. Dolandırıcılık suçundan 30 kaydı bulunan ve aranan S.Ö, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şüphelinin İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Çorum’un aralarında bulunduğu bazı illerde benzeri yöntemlerle dolandırıcılık yaptığı iddia edildi.”

Kısaca dolandırıcılara prim vermemek adına ,bu tip taleplerle gelenleri en yakın SGK İl /SGM ve derhal emniyet kuvvetlerine haber vermeliyiz.

 

Paylaş