21.04.2018-Engelli taşeron işçilerin çığlığı

Değerli okurlar, bu hafta mail adresime en çok gelen sorulardan biri olan engelli taşeronların kadroya 696 sayılı KHK ile kadroya geçirileceği belirtilip ancak engelli olduklarından dolayı halen kadroya geçirilmeyen vatandaşlarımızın sesi olmaya çalışacağım.

NURŞEN ÖZER

Engelli olarak engelli emeklilik primini doldurdum. 43 yaşındayım, % 45 raporum var. DPT dağıtımlı yazı dikkate almıyor. Biz engelliler mağdur ediliyoruz. Kurumlar engellileri işten çıkardılar. Bu sorunumuzu köşe yazınıza taşır mısınız?

Nurşen Özer hanımefendinin mail adresime ve Milli Gazete’nin internet sayfasındaki yazımın yorumlar bölümüne yaptığı bu çağrıya duyarsız kalamazdım ve bugün engelli vatandaşlarımızın kadroya geçişinde yaşadığı sorunları ve sayın bakan Jülide Sarıeroğlu hanımefendinin bu konuya bakışını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı duyurusuna istinaden halen bir gelişme olmadığından bahsedeceğim.

Konuyu özetlemek gerekirse; yıllardır kadro umutlarıyla çalışan taşeron işçileri için 696 sayılı KHK ile gerekli adım atılmış olup taşeron çalışanlarının artık kadroya geçişlerinin verilmesi ile birlikte süreç başlamış olup çeşitli işlemlerden sonra ise 02.04.2018 tarihinde son bulacaktı. Kadroya geçiş şartlarından biride emekliliğinin gelmemiş olmasıdır. Ancak %40 ve üzeri engelli raporu olup taşeron firmalarda çalışanlar için büyük bir mağduriyet yaşanıyordu. Birçoğuna “sizin emekliliğiniz gelmiş” denilip taşeron kadro müracaatları sonucunda elenmiş oldular. Ancak bu rapor oranı dikkate alınmasaydı bu kişilerin yaşlılıktan dolayı emekliliği muhtemelen 5 veya 15 yıl sonra olacaktı. Ancak siz yaşlılıktan dolayı emekliliği hak etmişsiniz denilerek kadroya geçiş talepleri reddedilmişti. Oysa bu kişiler yaşlılıktan değil engelli emeklilikten dolayı emekli olabilirlerdi. İşte bu engelli çalışanların seslerini sayın bakan Jülide Sarıeroğlu hanımefendi duydu ve bu konu ile alakalı önce bir açıklama yapıp daha sonra bir duyuru yayınladığı halde halen sorun çözülmemiş ki mağdur okurlarımız bizlere yazma ihtiyacı duymuşlardır. İnşallah bu yazımızdan sonra başta sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu hanımefendinin verecekleri bir talimatla yeni bir düzenleme sonucunda bu sorun kökten çözülmesini diliyorum. Aşağıda konu ile alakalı sayın bakanın açıklaması bulunmaktadır.

Paylaş