4875 SAYILI İŞ KANUNU VE 5510 SAYILI SSGSSK KANUNLARI İLE İLGİLİ OKURLARIMIZDAN ALDIĞIMIZ SORULARIN

4875 SAYILI İŞ KANUNU VE 5510 SAYILI SSGSSK KANUNLARI İLE  İLGİLİ OKURLARIMIZDAN ALDIĞIMIZ SORULARINA VERİLEN BİR KISIM CEVAPLAR.

SORU:1)Merhabalar Hocam Askerlik borçlanması yapmam halinde, sigortalılık başlangıç tarihinde herhangi bir değişiklik olur mu Teşekkürler.Ramazan ÇALIŞ.

CEVAP: Merhaba Ramazan bey değerli okurum Askerlikte geçen hizmet süreleriniz, sigortalılığınızın başlangıç tarihinden önce ise: sigortalılık başlangıç tarihi, borçlandırılan süre kadar geriye götürülmektedir. yani 18 ay askerlik borç laması yaparsak 18 ay mevcut olan sgk giriş tarihimizden geri tarihli olur girişimiz..

SORU:2)İyi akşamlar Yasin bey hocam Emekliler Asgari Geçim İndirimi alabilirler mi teşekkür ler.H.Ö.

CEVAP:Merhabalar Değerli okurumuz Asgari geçim indirimi fiilen çalışan sigortalılarımız için öngörülen bir yardım türü olup, emeklilerin asgari geçim indiriminden yararlanması mümkün bulunmamaktadır.der kanunlarımız.fakat böylesi mali durumlarda kurumun çalışma yapmasında fayda görüyoruz ve olmalıdır derim.

SORU:3)Hangi sigortalılık türünden emekli olabileceğimin hesabı nasıl yapılır? Son 2,5 yılda farklı sigorta kollarına tabi süreler eşit ise hangi sigorta kolundan emekli olunur yada tavsiyeniz nedir teşekkürler var olunuz Muhlis.

CEVAP:Merhabalar Muhlis bey kardeşim bu konuda bayağı soru alıyoruz ancak kanunlarımızın ön gördüğüne bakıldığında 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sigortalı veya iştirakçi olup, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talebinde bulunanlardan, farklı sosyal güvenlik kurumlarına ya da bu Kanunda belirtilen sigortalılık hallerinden birden fazlasına tabi olanlara aylık bağlanmasına esas alınacak kanun, bu Kanunla mülga 2829 sayılı Kanun hükümleridir. Yaşlılık aylıklarında son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde en fazla hizmetin geçtiği sigortalılık hali, hizmetlerin eşit olması halinde ise son sigortalılık hali esas alınır der ilgili kanunlar..

SORU:4)İyi günler Hocam Değerli kardeşim Yasin Bey.Yazılarınızı takip edenlerdenim faydalı işler yaptığınız için Allah Siz ve sizin gibiler den razı olsun inşallah.Emekliyim tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başladım ve ayrıldım. Tekrar emekli aylığım nasıl bağlanır ve Tekrar yeniden hesap mı yapılır acaba bilmiyorum sizden cevap bekler görevlerinizde üstün başarılar dillerim Ekrem TEKİN.

CEVAP: Merhabalar Çok Kıymetli Ekrem Abim Öncelikle görüş ve temennileriniz için çok teşekkür eder bundan sonraki Emeklilik hayatınızda sağlıklı bir hayat geçirmenizi dillerim Ekrem bey Yaşlılık aylığı kesilenlerden, işten ayrılarak veya iş yerini kapatarak yeniden yaşlılık aylığı bağlanması için bulundukları ilin veya ilçenin s g k şubelerine yazılı istekte bulunanlara, yazılı istek tarihini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden yaşlılık aylığı bağlanır.    Yeni aylık Kanunun 30 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendine göre hesaplanır.   Buna göre, yeni aylık, eski aylığın kesildiği tarihten sonra aylıklara yapılacak artışlar uygulanarak yeni aylık başlangıç tarihi itibarıyla bulunan tutarı ile emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylığın toplamından oluşur. Emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylık, talep tarihindeki emeklilik öncesi ve sonrası prim ödeme gün sayısı ve emeklilik sonrası çalışmaya ait prime esas kazançları üzerinden 29 uncu maddeye göre hesaplanan aylığın emeklilik sonrası prim ödeme gün sayısına orantılı bölümü kadardır.der kanunlar.

SORU:5)Merhaba Yasin bey benim sorum şudur   İş  yerinin taşınması veya çalışma şartlarının değiştirilmesi halinde işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi tşk. Ferit.M.

 

CEVAP:İyi çalışmalar hayırlı işler Ferit bey İş veren işçi ilişkileri, kanun veya yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde iş sözleşmelerinde düzenlenmektedir. Bu kapsamda; işin niteliği, görev tanımları, çalışma süre ve koşulları, işçiye ödenecek ücret ve diğer esaslar iş sözleşmelerinde düzenlenmektedir. İş sözleşmesi hükümleri, iş yeri uygulamaları veya çalışma koşulları konusunda değişiklik yapmak isteyen iş veren, durumu yazılı olarak bildirmek ve işçinin onayını almakla yükümlüdür. İşçi tarafından 6 gün içinde kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamamaktadır. İş sözleşmesinin bu nedenle feshi halinde, kıdem tazminatı ve bildirim süreleri konusundaki yükümlülüklere bağlı kalınacaktır.der kanunlar eden kalınız.

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı.

Paylaş