BES’te gözünüzü dört açın

ALİ Bey, haberlerde yasa ile bütün çalışanların zorunlu bireysel emekliliğe katılacağı, maaşlarından çalışan istemese de para kesileceği, kişi isterse ancak 6 ay sonra çıkabileceği söyleniyor. Altı ay kesilen paranın da kişiye geri ödeneceği belli değil. Banka çalışanları da kurumlara gelip “Yasa çıkmadan hemen gelin BES’e katılın böylece devlet sizden BES’e aktarmak üzere para kesemez ve sizin paranızı ortak fona aktaramaz, paranız sizin olur, hem yüzde 25 devlet katkı payından faydalanır hem de vergiden muaf olursunuz” diyor. Ben Türk lirası değer kaybeden bir para olduğu için bireysel emekliliğe güvenmiyorum ve BES’e katılmak istemiyorum. Haziran ayında yasanın çıkacağı söyleniyor. Altı ay sonra isteyen sistemden gerçekten de çıkabilecek mi, yoksa devlet bu seçeneği de ortadan kaldırır mı?Bireysel emeklilik sistemine katılmak istemediğim halde mecburen BES’e katılmak zorunda mıyım? Bankaların dediği gibi yasa çıkmadan BES’e katılmam mı gerekiyor? (Ayfer Kaz)

Sayın okurum, en baştan belirteyim bu dedikodular yani yasa çıkmadan BES’e girin yalanlarına inanmayın. Umuyorum ki, TBMM, zaten açlık düzeyinde ücretle çalışanların zorunlu bireysel emeklilik sistemine sokacak yasayı çıkarmaz. Yasa çıkmazsa zaten zorunlu BES olmayacak, çıkarsa da mecburen gireceğiz. Yasa çıkmadan BES’e gelin işi ‘gel gel’ işidir. Asıl adı ‘Bireysel Yatırım Danışmanlığı Sistemi’dir ama adı böyle kalsaydı kimse itibar etmezdi. Bu sebeple arasına ‘emeklilik’ kelimesini eklediler. Bu sistem emekli etmez sadece para biriktirtir ve biriken parayı sizin istediğiniz taksitle size geri öder, para bitince de bir daha görüşmezsiniz.


Bizdeki bireysel emeklilik sistemi dünyada olduğu gibi emekli aylığı veren bir sistem değil. Sadece ilerde 56 yaşında gelince toplu veya taksit taksit size geri ödenecek bir parayı öngören sistem. Yani, eşiniz 56 yaşında gelip de en az 10 para ödemişse diyecekleri seçenekler şunlar:

-Siz 20 bin lira para ödemişsiniz, 20 binde neması oldu al bu 40 bin lirayı hadi güle güle, -Veya sizin tercihinize ayda bin lirayı 40 veya 42 ay ödeyelim para bitince bir daha görüşmeyelim, Yani, asla ömür boyunca emekli aylığı falan vermezler. Hatta bir bireysel emeklilik şirketi dalga geçer gibi paranızı çekmeyin her ay faizini çekin biz de size yıllık yüzde 3 faizi garanti edelim diyerek faizin yüzde 8’lerde seyrettiği ülkemizde milletle dalga da geçiyor. 

Şirketler kara kaşınıza hayran değil

Para yatırılan bireysel emeklilik şirketlerinin oturdukları bina, personel giderleri, bina giderleri var. Bu şirketler öyle reklamlardaki gibi kara kaşınıza kara gözünüze hayran oldukları için açılmadılar. Sizin paralarınızla kâr etmek için açıldılar.

Bu sebeple hem paranın yatırılmış olduğu yatırım araçlarından elde edilen nemalardan pay alırlar hem de sizin bahsettiğiniz ana paradan yönetim gideri adı altında para alırlar. 

 

Ben asla girmezdim, girmedim de

Sonuç olarak Bireysel Emeklilik, Emekli etmez sadece para biriktirmenize ve paranızı hangi yatırım araçlarında değerlendirmenize yardım ve katkı sağlar. Ben kendi paramı kendim biriktiririm nereye yatıracağımı da bilirim diyorsanız bu şirketlere para ödemenizi tavsiye etmem. Yok her ay birisi beni arasın şu kadar para yatır desin de bari para biriktireyim diyorsanız ödemeye devam edin. 

 

 

Gelir sistemine başvuran şirket yok

Şimdi, Hazine tarafında ömür boyu gelir sistemi getirildi ve erkekler için 83 yaş, kadınlar için 85 yaş baz alındı. Fakat ömür boyu gelir sistemine geçmek isteyen bireysel emeklilik şirketi daha ortada yok.

 

 

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları Yeni Yüzyıl Gazetesine aittir. İzin alınmadan kullanılamaz, kaynak gösterilemez.


Paylaş