Çalışan Eşler ve İşçi Hakları İle İlgili Sorulan.

HER ÇALIŞANIN BİLMESİNDE FAYDA GÖRDÜĞÜMÜZ VE İŞÇİNİN BİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANDIĞIMIZ KISADAN HİSSE?

Çalışan Eşler ve İşçi Hakları İle İlgili Sorulan.

SORU: Merhabalar Hocam Bir işçi kadrosunda çalışanın Borçlarından dolayı bir işçinin maaşının ne kadarına haciz konulabilir. Ayrıca çalışan işçinin de eşinin maaşına da haciz konulabilir mi. teşekkürler.M.FATİH

CEVAP:Merhaba Fatih bey iş kanunlarımıza baktığımızda Borçlarından dolayı işçinin maaşının dörtte birine kadar haciz konulabilir. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile fertleri için (vasisi olduğu kimselerde dahildir)tespiti durumunda hakim tarafından takdir olunacak miktar, bu paraya dahil değildir. Bu durum, nafaka borcu alacaklılarının haklarını ortadan kaldırmaz.örnek çalışan ayda 4000 bin tl. maaş alıyorsa 1000 tl. lirası haciz için kesebilir der kanunlarımız.

A)Ayrıca Fatih bey Çalışan işçinin borcundan dolayı…Borçların şahsiliği prensibine göre, bir işçinin borcu için eşinin veya çalışan çocuklarının maaşına haciz konulamaz.Ancak..

B) Fatih bey Ancak Şartların ve tespitlerin olması durumunda İşçinin borçlarından dolayı o sırada kendisine ödenecek olan ihbar ve kıdem tazminatına haciz konabilir mi dersen şayet evet derim çünkü
İşçinin borçlarından dolayı işçinin çalıştığı iş yerine İcra Dairesinden ödeme emri gelmiş ve iş verenden alacağı haklara haciz konmuş ise, bu sırada işçiye ödenecek ihbar ve kıdem tazminatına da haciz konabilir.Niye dersen bakın kanunlar ayni evde çalışan işçi haklarını nasıl ki ayrı tutuyor zarar gelmesini itemiyorsa başkalarının hakkına da sahip çıkma adına bunu yapması doğru dur der kolaylıklar dilerim Esen Kalın..

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamu Çalışanı ve İdareci.

 

Paylaş