ÇALIŞAN ÖĞRENCİNİN BURSU / ÖĞRENİM KREDİSİ KESİLİR Mİ?

Merhabalar,
Ben üniversite öğrencisiyim. Kredi Yurtlar Kurumundan  burs alıyorum.Yaz döneminde harçlığımı çıkarmak için çalışmak istiyorum.Sigortalı bir işte çalışırsam KYK ‘dan aldığım bursumun kesileceğini söylediler.Part-time bir işte çalışırsam yine  bursum kesilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 

Teşekkürler. Kadir Aslan

 

 

Kadir Bey’in sormuş olduğu soru her yaz döneminde çalışmak isteyen kredi veya burs ile okuyan öğrencilerin kafasını karıştıran bir sorudur.Bizde bu platformda yanıtlamış olalım.

 

Üniversite öğrencilerinin bir çoğu, boş zamanlarında, yaz dönemlerinde part-time işlerde çalışarak para kazanmayı, okul harçlıklarını çıkarmayı, evlerine üçbeş kuruş katkı sağlamayı  amaçlıyor. Yine üniversite öğrencilerinin bir çoğunun, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi, katkı kredisi ya da burs aldığını düşünürsek, hem öğrenimlerine devam etmek hem de çalışmak isteyen öğrencilerin aklına  ‘‘ Bir işte çalışmaya başladığımda kredim/bursum kesilir mi?’’ sorusu geliyor.

 

01.01.2004 yılında yürürlüğe giren 5102 Sayılı  Yüksek  Öğrenim Öğrencilerine Burs/ Kredi Verilmesine İlişkin Kanun ‘da  T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere Burs/kredi verilmesi amaçlanmıştır  ve bu doğrultuda  Kredi Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs, öğrenim ve katkı kredilerine yönelik genel açıklamalar yer almaktadır.

KYK Yönetmeliği’nde  burs, öğrenim veya katkı kredisinin kesilme sebeplerinde ‘‘Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması’’ yazmaktadır.

Yine KYK Yönetmeliğin burstan veya öğrenim kredisinden yararlanamayacak olan öğrenciler kısmında ‘‘Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler yararlanamaz. ’’ yazmaktadır.

Bu maddeden de anlaşılacağı  gibi, burs ya da kredinin kesilme durumu, asgari ücret düzeyinde aylık gelirle çalışmaya bağlıdır. Yani siz sürekli olmayan bir işte, part-time olarak aylık asgari ücretin altında bir gelir ile  çalışırsanız, bursunuz veya öğrenim krediniz kesilmez. Ancak part-time çalışmanızdan kaynaklı olarak ay içerisinde eksik kalan günler için oluşacak Genel Sağlık Sigortası Primi  kapınızda bekliyor olacak.

Nimet Yanmza

Sosyal Guvenlik Uzmanı

Paylaş