ÇALIŞAN ÖĞRENCİNİN BURSU / ÖĞRENİM KREDİSİ KESİLİR Mİ?

Merhabalar,
Ben üniversite öğrencisiyim. Kredi Yurtlar Kurumundan  burs alıyorum.Yaz döneminde harçlığımı çıkarmak için çalışmak istiyorum.Sigortalı bir işte çalışırsam KYK ‘dan aldığım bursumun kesileceğini söylediler.Part-time bir işte çalışırsam yine  bursum kesilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 

Teşekkürler. Kadir Aslan

Read More

KIDEM TAZMİNATI HESABINA DAHİL EDİLECEK ÜCRETLER NELERDİR ?

Kıdem tazminatı işverene yüklenmiş, Kanun’dan doğan bir ödeme yükümlülüğüdür.İş Kanunu’nda gösterilen fesih hallerinde en az bir yıl kıdeme sahip işçiye veya işçinin ölümü halinde hak sahiplerine işveren tarafından Kanun gereği ödenmesi gereken, miktarı işçinin kıdemine ve son brüt ücretine göre belirlenen paradır.

 

25.08.1971 tarih ve 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi hariç tüm maddeleri,4857 sayılı İş Kanun ile yürürlükten kaldırılmıştır. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır.

 

İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı “İş Hukukuna has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü” şeklinde tanımlanabilir.

 

1475 sayılı İş Kanunu’nun aşağıda belirtilen 14. maddesi yürürlüktedir;

 

Bu Kanun’a tabi işçilerin hizmet akitlerinin;

Read More

ENGELLİ ÇOCUĞA BİR DE ANNE-BABADAN ENGEL…

Çocuk sahibi anne babalar evlat acısı yaşamak istemez iken malül çocuğu olan anne baba çocuğundan önce ölmek istemez. Kendileri öldükten sonra malül çocuklarına  kimin bakacağı onlar için hep endişe verici olmuştur. Bu nedenle engelli çocuğa sahip anne babalar bizler öldükten sonra kimseye muhtaç olması, sağlıkla ilgili haklardan faydalansın  en azından emekli olduğunda emekli maaşı alsın  diye çocuklarını sigortalı yapmak isterler.Ve her ay ceplerinden bu çocukları adına isteğe bağlı prim ödemesi yaparlar. Fakat bu anne babalar bilmeden en büyük kötülüğü çocuklarını sigortaladıkları zaman yapmış olurlar.

Malul çocuklar ana-babaları sağ ise onlar üzerinden ölünceye kadar sağlık yardımı alabilecekleri gibi ana-babaları vefat ederse yine onlar üzerinden ölünceye kadar yetim aylığı da alabilirler.

 

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince, ana-babaların, çocuklarına Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık yardımı aldırabilmesi için şu şartların olması gerekir:

Read More