Deneme süresinde işçilerinizi sigortasız çalıştırmayın

Sosyal Güvenlik doğumumuzdan itibaren hayatımızın sonuna kadar devletin bize sunmuş olduğu bir sistemdir. Herkes sosyal güvenlik desteğine ihtiyaç duyar ve her insanın hakkıdır devletin de görevidir.

Her insan Sosyal Güvenlik Yasası ve Haklarını bilmek zorundadır. Ülkemizde Sosyal Güvenlik Yasasında mevzuatta yenilik olduğunda herkes bunu bilemeyebilir. Bireyler kendi iş durumu ve sosyal sağlık ve güvenlik durumu ile ilgili birçok soruları olabilir.

Tabi bunları bilmemiz kendi başınıza imkânsız. Bunun için mutlaka Sosyal Güvenlik Uzmanından yardım almalısınız.

İşte ben de sitemizin değerli okurlarına bilmeleri gereken, merak ettiği sorulara bu köşe de cevap vermeye çalışacağım.

 

İşverenin bir işçiyi işe alırken deneme süreli sözleşme yapma hakkı bulunuyor. İşçi ve işveren iş sözleşmesini imzalarken deneme süresi belirleyebilir. Deneme süresi ülkemiz iş hukukunda uygulanan bir usul.

Ancak bunun bir sınırı var. Deneme süresi en fazla iki ay olabiliyor. Bu bir üst sınır, yani daha az belirleyebilmek de mümkün.

Toplu sözleşme yapılan işyerlerinde ise deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilmekte.

Deneme süresi işçinin işvereni ve işyerini denemesi, işverenin de işçinin performans ve yeterliliğini ölçmesi için getirilmiş bir uygulama.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebiliyor. Daha açık bir ifade ile ihbar tazminatı süresi yok,  işçi yarın işe gelmiyor diyerek işveren de yarın işe gelme diyerek aralarındaki iş ilişkisini anında sona erdirebiliyor.

Ancak deneme süresi işçinin tüm diğer haklarının aynen korunduğu bir süre. Yani işçinin ücretini ödeme yükümlülüğü ve eşit davranma yükümlülüğü gibi tüm hakları sürüyor.

 

-Deneme Süresinde Sigorta Zorunlu-

İşverenler deneme süresinde işçinin sigortalı olmasına gerek olmadığını, deneme işçinin süresi sonunda sigortalı olabileceğini düşünüyor.

Deneme süresinde bile olsa tüm işçilerin en geç çalışmaya başlamadan bir gün önce sigortalı girişinin yapılması ve çalıştığı deneme sürelerinin aynen sigortalı bildirilmesi gerekiyor.

Tek bir işçiyi bir gün bile deneme süresinde sigortasız çalıştırmanın cezası 3 bin 294 lira. Bir de o ayki hizmet bildirimini yapmamışsanız bu ceza ikiye katlanıyor.

Siz siz olun sigortasız işçi çalıştırmayın.

 

 

 

Paylaş