EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI BUHAR OLDU UÇTU.

OKUYUCU SORU-CEVAPLARI

Dört gözle beklenen emekli sandığı çalışanı ve emekli maaşları kamuoyuna açıklandı.

Ssk ve bağkur emekli dul yetim maaşları geçen aylarda açıklanmış 100 tl seyyanen zam+enflasyon zammı ile 700 TL tutarındaki maaş 866 TL ye yükseltilmişti, diğer tutarlarda benzer oranda artışlarla belirli rakamlarla artırılmıştı. Ancak yapılan zamlar dövizdeki ani artışla emeklinin cebine bile girmeden buhar oldu uçtu.

DOLARIM YOK DİYENLERE.

ALTIN VE DÖVİZ REKOR KIRAR OLAN DARGELİRLİ VE EMEKLİYE OLUR.

Dövizdeki bu yükseliş dolarla bir işim yok, dolar borcumda yok alacağımda yok diyen vatandaşları harcamalardaki artışla vurdu, marketlerdeki etiketler bunu bariz bir şekilde ortaya koymakta ve emekli maaşlarına yapılan zamların nasıl buhar olup uçtuğunu söylemek için bilmem başka kanıt aramaya gerek var mı?

Öyle görünüyorki ülkemizdeki siyasi belirsizlik, ekonomideki dengesizlik, istikrarsızlık  nedeniyle asgari ücretli, emekli, dul ve yetimleri daha da zor günler beklemektedir.

BAKALIM YENİ SEÇİM VAATLERİ NELER OLACAK

1 Kasım 2015 te yapılacak erken seçimin sonucu ne olursa olsun, çalışan, emekli, dul ve yetim kelimenin tam anlamıyla seçim sonucuyla pek ilgili değil, onları ilgilendiren tek konu, her ay bankamatiğe gittiği zaman çektiği paranın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmesi. Bunun yanında sorunu çözülmemiş hiçte azımsanmayacak kitleler mevcut, bu kitleler sorunlarına bir an evvel acil çözüm beklemekte.

Daha önceki seçimden önce gündeme gelen, manşetlerden düşmeyen pek çok sorun halen sürmekte

-Emeklilikte yaşa takılanlar,

-2000 yılından sonra emekli olanlara verilmeyen intibak

-staj başlangıcının emekllikte başlangıç sayılmaması

-işe girmeden önceki doğumların borçlanma hakkının bir türlü verilmemesi

-kadro sorunu

-taşeron sorunları

-asgari ücretin vergiden muaf olması

-geçmişte esnaf olup bağkur tescili sayılmayanlar

-geriye doğru borçlanma

-GSS sorunu, hantal olması, tuzaklı olması, işsize , öğrenciye, part-time çalışanlara, harçlık için çalışan üniversite öğrencilerine kötü sürprizler hazırlaması.

-tarım sigortalılarının üvey evlat muamelesi görmesi

-tek çatı altında birleşti denilmesi ancak tarım-ssk-bağkur maaşları arasındaki anlamsız farklar

-katkı paylarının sürekli artması, özel hastanelerin keyfi uygulamalırının önüne geçilmemesi

Gibi daha pekçok sosyal sorunun çözülememiş olması, daha da kötüsü bu yönde vaatlerin artık inandırıcılığını kaybetmiş olmasından sonra, siyasilerin başka ne türlü vaatlerle bu sorunları unutturacağı gerçekten merak konusu.

Ancak şu bir gerçekki vatandaşlar artık vaat değil icraat istiyor, bu sorunlarına bir an önce kesin ve kalıcı çözüm istiyor, ve kullandığı oy un artık kendisine çözüm getirmesini bekliyor.

 

 

Paylaş