Evlenene devletten 5 bin TL

Evlenene devletten 5 bin TL

 

16 Nisan’da başlayacak olan 27 yaşına kadar evlenmek isteyenlere verilecek olan çeyiz yardımı düzenlemesi bazı okurlarımızın kafasını karıştırmış. Bu konuda birçok okurdan sorular gelmeye devam ediyor. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse; en fazla 24 yaşında henüz evlenmemiş gençlerle, 18 yaş altında çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvurabilecek.

Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık periyodlarla en az 3 yıl düzenli ödeme yapan hesap sahiplerine devlet, sözleşmede yer alan sürenin sonunda en fazla 5 bin TL’lik katkıda bulunacak.

Hesap sahibinin, devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlenmeden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 TL ile bin TL arasında düzenli ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor.  Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek. Bunun için katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair belge ile müracaat edecek. Ayrıca 27 yaşını doldurulmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.

Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek.

-Ödemeler düzenli olmalı-

Çeyiz yardımı alacak kişi aylık ödeme planını seçerse, bir dönem içinde üç defadan; 3 aylık ödeme planını seçerse de bir defadan daha fazla ödemesini aksatmaması gerekiyor.  Kişi devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelerin alt sınırı 100 TL; üst sınırı ise bin TL.

Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin TL’yi geçmeyecek.  Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için ödenek tutar 4 bin TL’yi; 48-59 ay arası olanlar için 4 bin 500 TL’yi; 60 ay ve üzeri olanlar için ise 5 bin TL’yi geçemeyecek.

FIRAT ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

 

 

Paylaş