Gurbetçi emekli önce Nüfus Müdürlüğü’ne uğramalı

 

MERHABA Ali Bey, 10 sene oldu isteğe bağlı emekli oldum. 1975’ten sonra 1999’da ödemeye başladım. 2004’te ise ödediğim primin son 6 ayını düşürdüler. Bana 2004’te en düşük emekli maaşı bağlandı. 6 ay önce 1.180 lira alıyordum, ne kadar zam geldi bilmiyorum. Ayrıca eşimin üstüne sigortalıyım yazın tatile gittiğimiz zaman buranın sigortası ikimize bir yurtdışı sigorta kağıdı veriyor. Türkiye’den SSK’ya çevirince benim orada oturduğum çıktı. Beni sağlık sigortasından attılar. ‘Sen Avrupa sigortanı kullanmaya mecbursun ancak buraya geri dönüş yaparsan sağlık sigortanı kullanırsın’ dediler. Oysa ben Türkiye’de bana Türk doktorun bakmasını istiyorum. Kontrollerimi yapıp gönderiyorlar. Yedek ilaçlarımı da veriyorlar. Yani aynı hastalıktan Türkiye’de acil olmazsam kontrol için hastaneye gidersem Belcika da ödemiyor. Oysa ben Türkiye’de kendi sigortamla muayene olmak istiyorum. Türk doktorlarının bilgisine daha çok güveniyorum. Kendi sigortama dönüşüm var mı? (Gülşen Atik)

Gülşen Hanım, emekli aylığınız doğru mu değil mi bakabilmem için daha detaylı bilgiye ihtiyaç var. Sağlık konusuna gelince, Türkiye’ye her geldiğinizde önce bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne gidip birinci adresinizi Türkiye’deki adres olarak kaydettirirseniz Türkiye’de eşiniz üzerinden hem siz hem de eşiniz sağlıktan faydalanır. Yine giderken nüfusa uğrayıp adresinizi değiştirirsiniz.

AYM’ye bireysel başvuru hakkını kullanın

Merhaba Ali Bey, mevsimlik işçi olarak Köy Hizmetleri’nde çalışırken 2002 yılında kadroya alındık. 10 yıl süresince maşımız eksik hesaplanmış. Biz de hakkımızı aradık, sonuç hüsran. Yargıtay 7. Dairesi başka, diğer dairler başka karar verdi. Alacak olduğum 17 bin TL’den elime geçen 7 bin TL. Aynı davada diğer arkadaşlar 12 bin TL aldılar. Alacaklı olmamıza rağmen 2 bin TL de icra parası verdik. O zoruma gidiyor. Bitmiş olan bir dava, yapacak bir şey olacağını sanmıyorum. Var mı? (Fikret Kebelek)

Fikret Bey, Yargıtay’ın aynı konuda farklı kararlar vermesi konusunda Anayasa Mahkemesinin çok güzel kararı var. Bu sebeple konu hakkında, 24 Nisan 2016 tarihli, “Dul ve yetimlere Anayasa Mahkemesi’nden 10 bin lira” başlıklı yazımda verdiğim Anayasa Mahkemesi kararına dayanarak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkınızı kullanabilirsiniz.

Tesciliniz varsa 50’de emekli olursunuz

Ali Bey, 1986’da Bağ- Kur’lu oldum, 1990’da kapattım. Sonra 1992’de SSK’lı oldum ve devam etmekteyim. SSK’ya gittiğimde ‘Bağ-Kur gözükmüyor deyip SSK’yı baz alarak emekli olacaksın’ dediler. (Fehmi Yaran)

Fehmi Bey, siz 1986 ile 1990 arasında vergi mükellefi-şirket ortağı veya esnaf odasına kayıtlı olarak Bağ-Kur’a prim ödediniz mi yoksa prim ödemeniz yok mu? Bunu yazmamışsınız. Şayet, 1986’da Bağ-Kur tescili (Bağ-Kur No varsa) varsa sosyal güvenlik başlangıcınız 1986 yılıdır ve buna göre 49 yaşında SSK’dan 5.300 gün ile emekli olursunuz. Yok Bağ-Kur numaranız yoksa dedikleri doğru 1992 başlangıcı ile 53 yaşında 5.600 gün ile emekli olursunuz. Size tavsiyem www.alitezel.com web adresinden size uygun bir bürodan danışmanlık hizmeti almanızdır.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları Yeni Yüzyıl Gazetesine aittir. İzin alınmadan kullanılamaz, kaynak gösterilemez.

Paylaş