İŞ VERENLER PRİM BORÇLARINI ÖDEMEK İÇİN PANİK VEYA ACELE ETMEYİN?

İŞ VERENLER PRİM BORÇLARINI ÖDEMEK İÇİN PANİK VEYA ACELE ETMEYİN?

Kamuoyunda Torba yasası diye bilinen Torba yasadaki erteleme maddesi Aralık ayına ait prim borçlarını da kapsıyor.

Ocak ayında ödenecek primlere erteleme geliyor

Torba yasa yayımlandığında erteleme maddesi de yürürlüğe gireceğinden:

Her aya ait sigorta primlerinin bir sonraki ayın sonuna kadar ödenmesi gerektiğinden, 2016/Aralık ayına ait primlerin de en geç 31 Ocak 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

Ne var ki işletme sahiplerinin kimisi “Hazır param varken SGK primlerini bari ödeyeyim” diyerek, kimisi de bankalarda yaşanan yoğunluktan dolayı “Olur da prim borçlarını ödeyemezsem teşviklerden de olurum” endişesiyle, primlerini ay sonuna bırakmadan ay ortasında ödeyebilmektedirler ancak.

 

Torba yasadaki erteleme maddesi Aralık ayına ait prim borçlarını da kapsıyor.

Prim teşviklerinden yararlanmak adına, bankadan kredi çekerek prim ödeyen mükellef sayısının her geçen gün arttığı dikkate alındığında, 18 Ocak 2017 tarihinde kabul edilen torba yasada yer alan erteleme maddesi, işletme sahiplerine bir nebze de olsa nefes aldıracak gibi gözüküyor.

Yasaya göre, 2016/Aralık ile 2017/Ocak ve Şubat ayı prim borçlarının bir kısmı veya tamamı ileriki bir tarihe erteleniyor.

 

 

İşte detaylar,

Torba yasaya göre, özel sektöre ait işletme sahiplerinden asgari ücret desteğine müstahak olanlar, asgari ücret desteğinin hesabında esas alınacak prim ödeme gün sayısının günlük 60 TL ile çarpımı sonucu bulunacak sigorta primine esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak;

 

– 2016 yılı Aralık aylına ait sigorta primlerini 2017 yılı Ekim ayı içinde

-2017 yılı Ocak ayına ait sigorta primlerini 2017 yılı Kasım ayı içinde

-2017 yılı Şubat ayına ait sigorta primlerini 2017 yılı  Aralık ayı içinde

Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde primlerini süresinde ödemiş sayılacaklar.

 

Torba yasa Resmi Gazetede yayımlandığında erteleme maddesi yürürlüğe giriyor.

Ocak ayının ikinci yarı diliminde bulunduğumuz bu günlerde, özellikle nakit sıkıntısı çeken ve  teşviklerden yararlanmak için prim borçlarını da ödemek isteyen işletme sahiplerine tavsiyemiz,  fazla acele etmeyip, torba yasayı beklemeleri yönünde olacaktır.

Torba yasa yayımlandığında erteleme maddesi de yürürlüğe gireceğinden, belki de Aralık ayına ait  primlerin tamamı Ekim ayına kadar ertelenmiş olacağından,  Ocak ayını hiç prim ödemeden veya düşük miktarda bir prim ödeyerek geçiştirmek mümkün olabilecektir dolayısıyla sıkıntıda olan iş verenler in bir nebzede olsa faydalarına olacaktır kaynak sgk verileri.

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı.

 

Paylaş