KIYMETLİ OKURUM 657 SAYILI KANUN UN 101. MADDESİ İLE 104. MADDELERİNİ OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM.

SORU: Merhabalar. Yasin Bey hocam Biz eşimle birlikte aynı kurumda 657 ye tabii olarak çalışmaktayız eşimin doğumundan dolayı bana babalık izni kaç gün verilmelidir.teşekkürler.Murat.
CEVAP:Murat bey Daha önceleri izin durumları farklı idi fakat 18/03/2015. günü çıkan düzenlemelerle birlikte hem 657 ye tabi hemde 4857 sayılı yasaya tabi çalışanların babalık izinleri Yaklaşık 10 güne çıkarıldı.tüm çalışanlara hayırlı olsun.?Ayrıca Doğum yapacak hanımlarında Bazı hakları Değişmiştir.? Esen kalın.

Doğum yapan memurun hakları nelerdir? 
Devlet memurlarının kendilerinin veya eşlerinin doğum yapması halinde ne gibi hakları olduğu konusunda birçok soru geliyor. Bu yazımızı devlet memurlarının ana yada baba olmaları halinde kullanabilecekleri kanuni haklarına ayırdık.(ve ihtiyaç halinde 4857 ye tabi çalışanları da durumlarını sonraki yazımızda belirtirim inşallah)
Kadın Memurun 18 Haftaya Kadar “Gebelik İzni”
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.

Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.
Hamile Memurlara Gece Vardiyası Verilmez

Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi halin de hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her halde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. (657, m. 101).
Kocaya da “Babalık İzni”

Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir (657, m. 104).

Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç mali haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz (657, m. 104).

Süt İznini Nasıl Kullanacağını Memur Kendisi Belirler

Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izni doğum çocuğun emzirilmesi için tanınan bir haktır.

Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kanun amirlere inisiyatif tanımamıştır. Süt iznini nasıl kullanacağı konusunda kadın memurun tercihi esastır.

 

Belirtelim ki buradaki izin hakları aday memur olma halinde de geçerlidir. Aday memur olunması doğum dolayısıyla mazeret izni almaya engel değildir. tebrikler.

 

Yasin Kanat

 

Sosyal Güvenlik Uzmanı.

 

 

Paylaş