Maliye’yi 30 gün içinde dava eden, erken emekli olur

Ali Bey, vergi indirim talebim Maliye Bakanlığı Sağlık Kurulu’nca yüzde 42 den yüzde 32 ‘ye düşürülerek reddedildi. Sol gözümde şaşılık ve görme sorunum var. Bu konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim? (Erkan Kaya)

Erkan Bey, oranın Maliye Bakanlığı tarafından yasadışı bir şekilde yüzde 32’ye indirilmesi vergi indirim belgesi ve erken emeklilik durumunu etkiler. Maliye’den alınan vergi indirim belgesi iki önemli işleve sahiptir, birincisi gelir vergisi daha az ödersiniz ve elinize daha çok ücret geçer. Aşağıdaki tabloda yer alan rakamlar kadar aylık gelirleri vergiden muaf tutulur. İkincisi de elinde vergi indirim belgesi olan SSK’lılar yaş şartına bağlı olmaksızın erken emekli olurlar.

I. Derece Engelli (Çalışma Gücünün Asgari % 80’ini Kaybedenler) – 900,00 TL

II. Derece Engelli (Çalışma Gücünün Asgari % 60’ını Kaybedenler) – 460,00 TL

III. Derece Engelli (Çalışma Gücünün Asgari % 40’ını Kaybedenler) – 210,00 TLVergi indirim belgesi nasıl alınır?

Vergi indirim belgesi almak için işyerinden alınacak hizmet belgesi ile defterdarlıklara veya gelir idaresinin illerdeki temsilcilerine müracaat edilir. Elinizde yetkili hastanelerden alınmış sağlık kurulu raporu varsa bu rapor da eklenir. Rapor yoksa defterdarlık sizi yetkili hastanelerden birine sevk eder. İlgili yönetmeliğe göre hastane yüzde 40 rapor vermişse Defterdarlık size vergi indirim belgesini vermelidir. Ancak, Maliye yasadışı bir şekilde, defterdarlık raporunuzu Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’na gönderir. Merkez Sağlık Kurulu da genelde bütün raporların oranlarını düşürür ve düşürme durumuna göre yüzde 40 ve daha fazla ise vergi indirim belgesi verilir değil ise reddedilir

Kurulun düşürme yetkisi var mı?

Görüldüğü üzere, yetkili hastanelerden alınmış bütün raporları Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu incelemeden geçirip rapor oranlarını düşürmektedir. Ancak, bir okurumuz tavsiyemiz üzerine konuyu mahkemeye aksettirince mahkeme, “Maliye’nin rapor düşürme yetkisi yoktur” dedi. Gerçekten de mevzuatın herhangi bir yerinde Maliye’ye tanınmış bu tür yetki yoktur.

Olayı şöyle özetleyelim: Yetkili olan, Şişli Etfal Hastanesi’nden yüzde 43 oranlı rapor alıp vergi indirimi için Maliye’ye müracaat eden E.Ö.’nün yüzde 43 raporu, Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafından yüzde 35’e düşürmüş ve vergi indirim talebi reddedilmiştir. Bunun üzerine Vergi Mahkemesinde dava açan okurumuz, davayı kazanmış ve söke söke mahkeme eliyle vergi indirim belgesi almıştır 

Mahkeme: ‘Hastaneler yetkilidir’

Mahkeme kararına göre, “ilgili Yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı üzere özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi Yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kurulu’na herhangi bir yetki tanınmamıştır…” demiştir

Dava açma süresi 30 gündür

Dava açmak için elinizde en geç 30 gün içinde alınmış bir ret kararı olması gerekir. Zira vergi mahkemelerinde dava açma süresi ret kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür. Bu sebeple geçmişte ret alanlar, yeniden Maliyeye vergi indirim belgesi almak için müracaat etsinler, yeniden ret gelirse de gidip vergi mahkemelerinde dava açsınlar. Davadan sonra replik ve düplik (cevap ve cevaba cevap) dilekçelerine de yasal süresi içinde cevap verirseniz davanızı kazanırsınız.

Dava açarsan 45 bin liranı kurtarırsın

Ali Bey, 2010 yılında 5015 gün ile SSK’dan emekli oldum. Şimdi bir yazı geldi ve o tarihte 20 günüm eksikmiş ve gün sayımı 4 bin 995’miş diye SGK emekli aylığımı kesti ve 45 bin lira da borç çıkardı. Neden o tarihte değil de şimdi gerekli görevi yapmadı SGK, neden beni mağdur etti. (İsmi Saklı)

 

Sayın okurum, 5502 ve 5510 sayılı Kanunlar gereğince, kontrol ve denetim görevi SGK’ya aittir. Siz sadece zamanı gelince emeklilik talebi yaparsınız ve bu talebinizi inceleyecek ve aylığı bağlayacak olan SGK’dır. Tıpkı sizin gibi Gemlik’de yaşayan Ahmet Ş.’nin de başına sizin başınıza gelen olay geldi. 2011 yılında SSK’dan emekli olan Ahmet Ş. benzeri arkadaşları kendisinden çok maaş alıyor benimki neden az diye 2014 yılında SGK’ya dilekçe verdi ama gelen yazı ile şok oldu. SGK, sizi 2011 yılında emekli ederken hata etmişiz, senin emekli olman için 5 bin 150 gün olması gerekirdi, o tarihte 9 günün eksikmiş senin 5 bin 141 günün varmış diye, emekli aylığını kesip bir de ödediklerini de 35 bin lira olarak geri istemiş. Ahmet Bey de SGK’yı dava etmiş bakın yargı ne karar vermiş.

Yargı, ‘Kontrol görevi kurumun’ dedi

“Emeklilik sırasında gün sayısını hesaplama ve kontrol etme görevinin davalı kurumda olduğunu, davalı kurumun doğru hesaplama yapmış olması halinde davacının 9 gün daha çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazanabileceğine, bu kapsamda davacının aylığının bağlandığı tarihten itibaren iptalinin ve ödenmiş aylıkların yersiz ödeme kapsamında alınmış olmasının, Medeni Kanun’un 2’nci Maddesi kapsamında tanımlanmış dürüstlük kuralına aykırı olduğunu gerekçe gösterip, davanın kabulüne ve kesilen maaşının ise geri ödenmesine karar verdi. SGK’nın temyiz itirazını değerlendiren Yargıtay 21’inci Hukuk Dairesi de mahkeme kararını onadı. Siz de tıpkı Ahmet Bey gibi SGK’yı dava edin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları Yeni Yüzyıl Gazetesine aittir. İzin alınmadan kullanılamaz, kaynak gösterilemez.


Paylaş