TEDBİR ALMAYAN ÇALIŞANLARIN DİKKATİNE HER YAPILAN KAZA İŞ KAZASI DEĞİLDİR VE İŞ VERENDE SORUMLU TUT

Merhaba Yasin bey yaklaşık 7 gün önce kardeşim çalıştığı iş yerine giderken durakta bindiği toplu taşıma Aracı trafik kazası geçirdi. ve kardeşim yaralandı şu an Hastanede tedavisi sürüyor vücudun da kırık çıkıkları var. Bu gibi kazalar.İş kazası sayılır mı.Teşekkürler. Abbas BÜYÜK.

İyi Akşamlar.Abbas bey.öncelikle kardeşinize çok geçmiş olsun Acil şifalar dilerim Abbas bey Herhangi bir yaralanma ya da ölümle sonuçlanan olay veya kazanın iş kazası olarak değerlendirilebilmesi için,öncelikle bu kazanın iş yerinde ya da işveren tarafından tahsis edilmiş iş yeri bünyesindeki servis aracında olması gerekiyor.Yani kardeşiniz iş veren tarafında görevlendirilen her hangi bir araç servis iş makinesi veya çalışma alanının içinde iş verence kaza yapmış olsaydı bu durum iş kazası sayılırdı Ancak.
Ayrıca kaza, çalışanın “görevli olarak” bir yerden başka bir yere gitmesi sırasında meydana gelmiş ise bu da iş kazası sayılır. Bu nedenle dolmuş, belediye otobüsü veya özel halk otobüslerinde kaza geçiren kişinin geçirmiş olduğu kaza iş kazası sayılmaz. Bu nedenle kazanın sorumlusu işveren olmadığı gibi herhangi bir yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

Abbas bey size yaşanan bir örnek vereyim zaman zaman Vurguluyorum. iş ve sosyal güvenlik hukuku hocalarım dan olan Mustafa Akdağ dan böyle yaşanan bir kazayı bizlere aktardı kaza şöyle oluşmuş..iş verenin eşinin makam aracını kullanan şahıs iş veren bilgisi dahilinde bir gün mesai saat ı dışı başka bir iş için görevlendirmiş ancak aracı ile göreve giderken yolda ihtiyaç duyulduğundan yaya olarak yolun karşısına ihtiyacını karşılamak için giderken kaza geçirir ve devam takip sonucu iş veren bilgisi dahilinde olduğu için net iş kazası sayılıyor yani nerede ne zaman ne yaşayacağımızı bilmediğimiz için tedbir tedbir tedbir almamız gerektiğine inanıyor tekrar tekrar kazasız belasız bir hayat geçirmenizi dilerim.

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı.

Paylaş