EY İŞ VEREN ÇALIŞAN VE İDARECİLER KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAYALIM ÇÜNKÜ GÖZ BİZE HER ZAMAN LAZIM

EVET.

Çıkan her kanun iş verene ne kadar fayda sağlıyorsa o kadar da çalışanı korumalı? Efendiler bugün çalışan yarın iş veren olabiliriz? Bugün bir iş veren ile işle ilgili Muhabbet ettik Bana ilginç bir şey söyledi. Hocam dedi şu işsizlik ile ilgili çıkan haberler ve gelinen nokta çalışanlarımızı bayağı işten soğumasına sebep olmak ta dedi neden diye sordum ve senin gibi düşünmüyorum dedim.ve dedi ki çalışanlarım bana yol gösterirsen bende hemen yarın gider işsizlik maaşı için başvuruda bulunurum ve çalışırmışım gibi verdiğin maaş kadarda para alırım ne seni nede işini düşünmem dedi bende acaba bu yapılan çalışmaların Art niyet te sebep olur mu diye düşünmüyor da değilim dedi? Müsterih ol kardeş su akar yolunu bulur dedik ama?


İşsizlik Maaşı Kaç Lira? 2016 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu ve hakketmek şartları nedir?

 

Asgari ücretten sonra işsizlik maaşları da gündemdeki yerini aldı. Asgari ücretin 1.300 liraya çıkmasıyla birlikte işsizlik maaşında da artış yaşandı.

2016 yılına girişle birlikte asgari ücrette yaklaşık 300 TL bir zam yaşandı. Ücret arttırımı bugünkü Resmi Gazeteyle birlikte hayata geçti ve İşsizlik maaşındaki artış 305 TL oldu.

Bu artışla 2015 yılının 2. döneminde alt sınır 505 TL ve üst sınır 1.011 TL olan işsizlik ödeneğinin 2016 yılında alt sınırda 658 TL'ye ve üst sınırda ise 1.316 TL'ye kadar çıkması bekleniyor.

Sigorta primine esas kazanç alt sınırı asgari ücretin brüt tutarı olarak uygulanıyor. Bu duruma göre özel sektörde çalışan bir çalışan ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kaldığında aldığı tutar asgari ücretin yüzde 80'inden fazlasını geçmiyor, işsizlik ödeneği de brüt asgari ücretin yüzde 40 altına inmiyor.

'30 GÜN PRİM ÖDEME ZORUNLULUĞU'

İşsizlik sigortası ve maaşı koşullarıyla ilgili Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hükümetin çalışmaları sürüyor. İşsizlik sigortasından şu anki yasalarca faydalanmak için 120 gün prim ödemek gerekiyor. Yeni alınan kararla bu sürenin 30 güne indirilmesi planlanıyor.

Ayrıca kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının da 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler de yer alıyor.

'İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI'

Türkiye'de 1999 yılında yayınlanan 4447 sayılı kanunla uygulanmaya başlanan işsizlik maaşı için 3 şart bulunuyor.

* İşsizlik sigortası kapsamında bir iş yerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

* Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar,

* Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalı. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaklar.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

* 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

* 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

* 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

 

* İşsizlik maaşı için işten çıkarıldıktan sonra 30 gün içinde İŞ KUR'a başvuru yaparak alabilirsiniz. Ödemeler PTT'lerde yapılıyor.
Başta söyledik ya bugün çalışan daha sonra işveren olabiliriz veya işveren isek işiniz ters gider çalışan olabilir siniz onun için tek taraflı düşünce her zaman doğru değil dir diye düşünüyorum şunu da unutmayalım her ne olursa olsun suistimal insana yakışmaz der.çıkan kararın hayırlı olmasını Temenni ederim.Yasin Kanat
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Kamu Çalışanı Ve İdareci