ÇALIŞANLAR HAKLARINIZI BİLİN VE HAKLARINIZA SAHİP ÇIKIN MAĞDUR OLMAYIN?

4857 sayılı yasanını 82 maddesine ve 506 sayılı sosyal.sigortalar.yas.11. maddesine,5510 sayılı iş sağlığı ve güvenliğinin içeriğine baktığımızda incelediğimizde İş hayatımızla ilgili birçok sıkıntı yaşıyoruz. Kimimiz sigortasız, kimimiz düşük ücretle çalışıyor ve güvencesiz çalıştırılıyoruz. (okurlarımızdan aldığımız sorulara cevaben hazırlamaya çalıştım)


Güvencesi olmayan işçiler, iş kazası geçiriyor, hastanelerde rehin veya mağdur kalıyor, sigortaları eksik yatırılıyor insanlık dışı koşullarda ve düşük ücretlerde çalıştırılıyor.Üstelik, patronların yada iş verenlerin bizi istediği zaman kapı önüne koyabileceğini düşünüyoruz.
Sahip olduğumuz haklarımızdan haberdar olmadığımız için iş verenlerin pek çok haksızlıkları karşısında sessiz kalıyoruz. Bunları sineye çekiyoruz.
Bizler bu ülkede çalışan milyonlarca insan yani emekçi işçileriz haklarımızı öğrenmeliyiz. örnek iş kazası geçirdik bu durumda ne yapmalıyız? bu yazdığım kanunları bilmemiz kesinlikle faydamıza olacaktır.
İŞ KAZASI DURUMUNDA HAKLARIMIZ VE YAPILMASI GEREKENLER
İş Kazası Nedir?
İş kazası işçinin, iş yeri alanı içerisinde, iş yeri dışında veya işverenin iş yeri dışındaki bir işinde meydana gelen ve işçiye zarar veren olaydır.
Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için işçinin bedenen zarara uğraması mı gerekir?
Hayır, işçinin iş kazasından bedenen zarar görmesi gerekmez. İş kazasına bağlı ruhsal rahatsızlıklar da iş kazası kapsamına girer.
İşçinin kendi işi dışında bir işten dolayı iş yeri dışındayken başına bir kaza gelirse iş kazasından sayılır mı?
Evet. Eğer iş veren işçiyi herhangi bir iş için iş yeri dışına göndermiş ve kaza o işin yapılması sırasında meydana gelmişse bu olay iş kazası olarak değerlendirilebilir.
İş kazası sadece çalışırken meydana gelen kazaları mı kapsar?
Hayır. İşçiler iş verenin kiraladığı bir araç ile işlerine gider gelirken veya bir iş yerinden iş verenin emri doğrultusunda iş yeri dışındaki başka bir işe giderken yolda başlarına gelen herhangi bir kaza da iş kazası olarak değerlendirilir. yani işçi araçtan indi bakkaldan su almaya giderken kaza yaptı iş kazası sayılır.
İş kazasına uğrayan işçinin sigortalı olup olmaması önemli midir?
Hayır. İş kazası geçiren işçi sigortasız bile olsa bağlı bulundukları SSK’ya yapılan bir başvuru ile sigortalı işçilerin yararlandıkları bütün haklardan faydalanabilirler.
İş kazası olduğunda ilk ne yapılır?
İş kazası olduğunda işveren hemen bölgedeki zabıtaya (savcılık, jandarma veya karakol) bilgi vermek zorundadır. Eğer iş veren bu görevini yapmıyorsa işçiler de bu bildirimi yapabilir. Daha sonra ne yapılır?
Zabıtadan yada kolluk kuvvetlerden sonra kaza hemen, bir dilekçe ile, SSK Bölge Müdürlüğü’ne bildirilir.
Olayın iş kazası olup olmadığına kim karar verir?
SSK Bölge Müdürlüğü’ne başvurulduktan sonra SSK hemen olay yerine müfettişlerini göndermek zorundadır. Müfettişlerin tuttuğu rapora göre olayın iş kazası olup olmadığına karar verilir.
Eğer olay iş kazası ise ne olur?
Olay iş kazası ise, işçinin tedavisi yapılır. Tedavisi süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Maluliyet durumu varsa tespit edilir. Ve maluliyet durumunun %10’un üzerine çıkması ile maluliyet aylığı bağlanır. İş kazası nedeniyle başka nerelere başvurulmalıdır?
SSK Müdürlüğü’nün yanı sıra Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne de başvurmak gerekir. Bölge Çalışma Müdürlüğü kendi müfettişlerini göndererek iş kazasını ve tarafların kusur oranlarını tespit eder.
Müfettişlerin incelemesi esnasında işçiler nelere dikkat etmelidir?
Müfettişlerin kaza yeri incelemelerinde kazaya uğrayan işçi eğer orada olabilecek durumda ise mutlaka bulunmalıdır. Eğer kazazede işçi bulunamıyorsa olayı gören işçi arkadaşları mutlaka müfettişlere bilgi vermelidirler. Ayrıca müfettiş raporlarına kazayı gören işçiler tanık olarak isimlerini yazdırmalı dır.
İşçiler başka nelere dikkat etmelidirler?
iş veren genellikle iş kazası sonrasında, kazaya uğrayan işçi sigortasız sa, kazayı gizlemek için, kazazede işçiyi SSK’ya ait olmayan bir hastaneye götürmektedir. Çoğunlukla da özel hastane ve devlet hastanesi tercih edilmektedir. Bunun ne sakıncası var, özel hastane daha iyi değil mi?
Hayır. Eğer kaza ciddiyse ve uzun süreli tedavi gerekiyorsa ilk olarak özel hastaneye getirilmiş bir kazazede işçinin tedavi masraflarını SSK derhal ve tamamen ödemeyebiliyor. iş veren kazazedeyi ortada bırakması durumunda hastane, tedavi masraflarını işçinin ödemesini talep ediyor. Bu açıdan en doğrusu kaza sonrasında derhal en yakın SSK Hastanesine başvurulmalıdır. Kaza sonrası, kazazede işçinin dinlenme süresi ne kadardır?
Kaza sonrasında işçinin ne kadar istirahat edeceğine SSK ve anlaşmalı Hastaneleri nin doktorları karar verir. SSK tarafından verilen istirahat süresince işçinin işten atılması mümkün değildir. İstirahat süresinin işçinin ihbar süresini 6 hafta geçmesi durumunda ise işveren işçiyi ancak tazminatlarını vererek işten çıkartabilir. işlerin aksamama durumu söz konusu ise. İş kazası sonrasında işçi işverene karşı ne yapabilir?
işçinin hakları işverence verilmiyorsa İşçinin iş mahkemelerine başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açması en uygun yoldur.derim.evet hepimize kazasız belasız çalışmalar diliyorum.

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı