YETKİLİLERİN DİKKATİNE EVET HAKLI OLARAK KADIN SİGORTALILAR DA ADALET İSTİYOR)

YETKİLİLERİN DİKKATİNE EVET HAKLI OLARAK KADIN SİGORTALILAR DA  ADALET İSTİYOR)

SORU:İyi akşamlar.Hocam Ben Sigortalı olmadan önce 1 Doğum Yaptım Sigortalı işe Başladıktan Sonra da 2 Doğum Yaptım Ancak Duyduğumuz Kadarıyla  3 Doğu borçlanmasını yapamam diye duydum ne derece doğru olduğunu bilmiyorum  ve bana bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. teşekkürler. N. K.

CEVAP:İyi akşamlar Hanımefendi.Sizin durumunuzda olan çok Mağdur Bayanların olduğunu Biliyoruz Ancak S.G.B. lığının. Çok güzel işler yaptığını Göz arda Etmemekle Beraber Eksiklerinde Olduğunu Hep Beraber Biliriz Temenni Ederim ki Bu Konuda Çok Kişilikli ve Donanımlı Hocalarımızın Önerilerini dikkate Alırlar. Böylece Bu sorun Da biter.
(EVET HAKLI OLARAK KADIN SİGORTALILAR DA ADALET İSTİYOR) 
Bir çok kez konu olan ancak üzerinde kadın sigortalıların beklediği düzenleme bir türlü yapılmayan doğum borçlanması uygulamasında, sigortalılık başlangıcından önce gerçekleşen doğumların borçlanmaya dahil edilmemesi “sosyal adaletsizlik” kavramını bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Kadın Çalışanlarımız ve okurlarımız en son erkekler için ‘’Askerlikte Geçen Süreler Sigortalı Sayılsın’’ teklifinin meclise sunulmasıyla adaletsizlik ve eşitsizlikten Haklı olarak dert Yanmak talar.

Kadınların doğum yapmaları halinde sigortalılık sürelerinin geriye çekilmesi konusu 2009 ve 2010 yılından beri gündeme getirilmiş ancak her kanun taslağında olmasına rağmen mecliste kabul edilmemişti.diye biliyorum.

Tüm bu beklentilere karşılık geçtiğimiz yıl 6111 sayılı torbadan sonra yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Kanun ile kadınların doğum borçlanmaları 2 çocuktan 3’e çıkarılmıştı. Ancak kanunda, sigorta başlangıcı doğum öncesi ya da sonrası olacak şekilde herhangi bir düzenleme yapılmadığından yine kadın sigortalılar pek memnun olmamıştı lar.

Mevcut Düzenleme Nasıl İşliyor Neler Yapılacak Hep Beraber Göreceğiz

Doğum borçlanmasından yararlanmak için doğumun, sigorta başlangıcından sonra gerçekleşmesi ve doğum tarihinden sonra en az iki yıl sigortalı çalışılmamış olması gerekmektedir.

Örnek olarak; 1999 yılında işe girişi olan kadın bir sigortalının 1999, 2001 ve 2006 yılları arası 3 doğum gerçekleştirdiğini varsayalım. Bu doğumlardan sigortalı kadın sadece 2001 ve 2006 yıllarında doğan çocukları için borçlanma yapabilecek.

1999 yılında doğan çocuk sigortalılık başlangıcından önce olduğundan borçlanma kapsamına girmemektedir.

Yeni hükumet in ilk icraatlarından biri kadın sigortalılara bu hakkın verilmesi olur mu Bu ay dan sonra bekleyip göreceğiz.Çıkacağını Ümit eder. Kolaylıklar Dileği ile

Yasin Kanat

Sosyal Güvenlik Uzmanı