YEDEK SUBAYLARA İKRAMİYE

aciklama

YEDEK SUBAYLARA İKRAMİYE

Yılın son günlerinde takipçilerime sosyal medya da yazdığım yedek subay olarak geçirdiğiniz sürenin ikramiyesini alırsınız mesajım sayesinde telefon, mesaj hiç durmuyor.

Bu Kanun yeni değil ama belli ki yeteri kadar kesime ulaşmamış hala daha ikramiye talebinde bulunmamış vatandaşlarımız var.

Kısaca yazmak şart oldu. Yılın son günleri oldukça yoğunum detaya girmeden sade bir dil ile yazmaya gayret edeceğim.

6/06/2010 tarihinde yayınlanan 5997 Sayılı Kanunun 14’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile Emekli Sandığına yatan primlerin asker, sivil, kamu emeklisi olup olmadığına bakmadan emekli aylıkları bağlandığında her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarların bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilir.

Yani SSK, Bağ-kur emeklisi de olsanız emekli aylığınız bağlandıktan sonra Ankara Kamu Hizmetleri Daire Başkanlığına müracaat ettiğinizde ikramiyeniz ödenir. Fiili Hizmet süresi ödeneceği için öğrencilik sürenizi borçlansanız da bu süre için ikramiye alamazsınız.

Diğer gelen sorunuz da zaman aşımı ile ilgili ki bu eğer 5434 Sayılı Kanunun 117 Maddesinde geçen beş yıllık zaman aşımı süresi ise itirazı kayıt ile aşılabilir. Tabii bunu yazarken gidip SGK'ya dava açın demiyorum. Ama emekli olmuş yedek subay olarak en az bir yıl ödenmiş primleri olanlar dilekçe ile talep etsinler diyorum. Bu konuda dilekçe örneği de aşağıdaki gibidir.

Son olarak beni arayıp dilekçe yazmamı isteyenler , bu konu benim takipçilerime hediyem ve bundan sonra 2024 yılı içinde böyle havadis, müjde benden çok duyacaksınız. 

Sağlıcakla Kalın

 

Dilekçe Örneği

 

KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ BÖLÜMÜ

ANKARA

 

        Kurumunuzda ..... emekli sicil numarası ile ............ tarihleri arasında yedek subay olarak görev yaptım. Sonrasında ......... tahsis numarası ile emekli oldum.

        5997 sayılı Bazı Kanunlarda ve 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 14ünci maddesi ile yapılan düzenlemeye göre ödeme tarihindeki gösterge, kıdem aylığı, ek gösterge ve taban aylık rakamları baz alınarak tarafıma emekli ikramiyesi ödenmesini talep ediyorum.

        Gerekli işlemlerin yapılarak aşağıda yer alan adresime bilgi verilmesini bilgi ve müsaadelerinize arz ederim.

Saygılarımla.

 

İadeli taahhütlü gönderin. Adres, Mithatpaşa Cad.No:7 Sıhhıye Ankara